Golfspiller reddet i Svendborg Golfklub

Søndag d. 01-08-2010 spiller en 67-årig mand golf i Svendborg Golfklub, pludselig falder han om med hjertestop. Hurtigt reagerer en af de tilstedeværende, som er uddannet førstehjælper, han begynder at yde hjerte-lunge-redning. Nogle af de unge drenge fra golfklubben skynder sig op efter den hjertestarter som hænger i golfklubbens forhal, samtidig bliver der ringer 1-1-2 og tilkaldt en ambulance.

Hjertestarteren når hurtigt frem til den 67-årige mand med hjertestoppet, der går kun ca. 3 min. fra den 67-årige mand falder om, til hjertestarteren er fremme ved ham.

Elektroderne fra hjertestarteren bliver sat på den 67-årige mand og hjertestarteren vælger at give den 67-årige mand stød. Der bliver givet hjerte-lunge-redning indtil ambulancen er fremme efter ca. 13 min, i ambulancen bliver der også stødt flere gange med en hjertestarter på den 67- årige mand. Manden er på daværende tidspunkt stadig ikke kommet til bevidsthed og han bliver kørt til Svendborg Sygehus, hvor han bliver lagt i kunstig koma.

Efter nogle dage vågner den 67-årige mand op fra hans kunstige koma og kommer til sig selv igen.

Safety Group ApS | Kystparken 31, 1 th | DK-4400 Kalundborg | Telefon: (+45) 40 71 75 08
Udviklet af Valeo.dk